Výkonnější grafika GeForce GTX 260

30. září 2008 v 16:44 | dejf |  ►ostatní◄
Výkonnější GeForce GTX 260
nVidia minulý týden oznámila rozhodnutí pozměnit specifikace své herní grafické karty GeForce GTX 260. Zástupci společnosti sice slibují vyšší výkon, pro mnohé bude ale vypuštění pozměněné verze GTX 260 zklamáním. Karta bude hodně podobná původnímu modelu a otázkou také zůstává, kde je konec slibům nVidie o 55nm verzi.

Novostará karta přijde s pozměněným jádrem GT200. To je i nadále vyráběno 65nm výrobním procesorem a nedají se od něj čekat žádné zázraky. Pracovní frekvence jádra je původních 576MHz. Jedinou podstatnou změnu provedla nVidia v přístupu ke stream procesorům. Došlo totiž k přeorganizování TPC (texture processing Cluster - pole jednotek pro práci s texturami) a zvýšil se počet stream procesorů, které jádro využívá. Současná verze GeForce GTX 260 pracuje se 192 stream procesory. Nový model jich bude mít o 24 více, tedy celkem 216. Stream procesory budou pracovat taktéž s frekvencí původní karty a to 1242MHz.
Drobné změny chystá nVidia prosadit ještě v oblasti pamětí. Ačkoliv ty jsou spíše v kompetenci výrobců karet, má se nepatrně snížit doba jejich odezvy. Informace o možném nástupu 1GB verze se zatím bohužel nepodařilo potvrdit. Stále se ale bude jednat o paměti GDDR3 a nic nenasvědčuje tomu, že by nVidia chtěla přejít na jinou generaci. Paměti poběží na efektivní frekvenci kolem 2GHz a připojeny budou prostřednictvím 448bitové sběrnice.

Výkonově na tom není GTX 260 rozhodně špatně. Původní karta dosáhla v 3DMark06 těsně pod 11000 bodů a lze ji navíc dobře taktovat. Při dobrém chlazení není problém z GTX 260 doslova vyždímat 17000 bodů. Dýchá tedy na záda silnější GeForce GTX 280. Na původních frekvencích je ale mezi GTX 260 a GTX 280 téměř poloviční rozdíl výkonu. Dodatečným přidáním stream procesorů se tak výkon GeForce GTX 260 zase o kousek přiblíží k modelu GTX 280. Jednoznačně zde ale panuje snaha utéci výkonem GTX 260 všem levnějším kartám.
Oblíbenost GeForce GTX 260 je totiž stále velmi sporadická. Hlavním problémem je její cena, která i několik měsíců po uvedení začíná nad pěti tisíci korunami. Hráči tak dávají přednost levnějším kartám, mnohdy sérii 9800GT(X). Má to svůj dobrý důvod. Grafiky GeForce 9800 neztrácejí ve výkonu mnoho za řadou postavenou na jádru GT200. Jsou přitom mnohdy až o polovinu levnější. Tuto situaci by mohl změnit právě příchod mírně upravené GeForce GTX 260. Někteří výrobci totiž uvažují o tom, že novou GeForce GTX 260 budou prodávat za cenu současné karty, která je na trhu. Starší GeForce GTX 260, ve které bude vlastně jen minimální rozdíl, pak logicky zlevní. Podle prvních informací by to mohlo být o necelou tisícikorunu.

Tichý Radeon HD4850
V současnosti se řadí Radeon HD4850 mezi nejoblíbenější herní grafiky. Svým výkonem a přijatelnou cenou si tato karta získala místo v nejednom počítači. Mezi úspěšnější výrobce v tomto oboru patří Gigabyte a právě ten nyní uvažuje nad uvedením tiché, pasivně chlazené, verze. Na trhu už jeden Radeon HD 4850 pod značkou Gigabyte máme. Co se ale stane, pokud se ventilátor na takto výkonné kartě zastaví?

Při pohledu do specifikací nepoznáme žádný rozdíl. Stejně jako u původní aktivně chlazené verze taktuje Gigabyte jádro grafiky (RV770) na 625MHz. Za dobrým výkonem karty pak stojí 800 stream procesorů, které mají odvozenu pracovní frekvenci od frekvence jádra karty. Vzhledem k pokročilé miniaturizaci mají tyto karty 256bitovou paměťovou sběrnici, kde bude nyní připojen 1GB paměti.

Právě paměti tvoří jeden z nejzásadnějších rozdílů mezi relativně levným Radeonem HD 4850 a dražším HD 4870. Tento herní Radeon je totiž ve své kategorii s největší pravděpodobností poslední kartou, u které AMD použila čipy GDDR3. Taktuje je na 1880MHz a s příslušnou šířkou paměťové sběrnice mají propustnost okolo 64GB/s. U Radeonu HD4870 jsou použity čipy GDDR5 a jejich propustnost je téměř dvojnásobná.

Pasivně chlazený Radeon HD4850 zabere v počítači samozřejmě dvě pozice pro rozšiřující karty. Chladič musí být rozměrný, jelikož karta zažívá teplotní šoky i se standardním aktivním chlazením. Původní verze HD4850 od Gigabytu opatřená ventilátorem se při hraní dostává s teplotou k 95°C a v letním počasí dokonce i přes 100°C. To již jsou teploty bezesporu nebezpečné a tak to nevypadá, že bude životnost pasivně chlazené karty velká. Při vysokých teplotách začne karta náhle razantně ztrácet na výkonu, což při hraní zrovna nepotěší.

Vývoj grafických karet s pasivním chlazením má u Gigabytu dlouhou tradici. Tato tradice je ale spjata s celou řadou skandálů, kdy si zákazníci nosili domů grafické karty, které nešlo pasivním způsobem vůbec uchladit. Problémy mají především výkonnější modely. Obvykle stačí ponechat v počítačové skříni v okolí grafické karty více volného prostoru nebo přidat pomalý ventilátor pro zlepšení cirkulace vzduchu. Jak ale naznačuje diskuze pod články HW News, občas se objeví grafická karta, která se přehřívá i po zavedení těchto opatření. Radeon HD 4850 v pasivní verzi tak může být silně rizikovou kartou.

Zatím tak existuje zřejmě jediný logický důvod, proč si pasivně chlazený Radeon HD4850 koupit. Chladič běžně dodávaný s aktivně chlazenou kartou je totiž na samé hranici dostatečnosti. Nákupem grafické karty bez aktivního chlazení tak ušetříme a za zbylé peníze si můžeme pořídit chlazení dle vlastní libosti. Oblíbená je například kombinace HD4850 a chlazení Accelero. Cenový rozdíl mezi kartami bude ale velmi malý, přičemž pasivně chlazený model bude levnější.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

jaký je tvoje nej číslo??

1 6.9% (2)
2 3.4% (1)
3 6.9% (2)
4 17.2% (5)
5 20.7% (6)
6 6.9% (2)
7 10.3% (3)
8 17.2% (5)
9 6.9% (2)
10 3.4% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.