Bow Wawe

8. května 2008 v 10:49 | dejf |  ►o hudbě◄
Bow Wawe(v překladu oblouková vlna) je hip hopová skupina,která vznikla někdy kolem roku 1997.Kapela brousila převážně instrumentálky,ale to se změnilo zhruba před dvěma lety,kdy to sestavou otřáslo,pár lidí odešlo a do Bow Wawe naskočila dvojice MC´s,se kterou sestava jakoby chytla druhý dech.Bow Wawe s Emsou a Blážinem zaznamenali přerod k parádnímu hip hopu.Už jejich předloňský koncert v pražském klubu Delta,kde předskakovali Floexovi,naznačoval,že máme co dělat s partou,která se na hip hop dívá po svém a s vystříbeným vkusem.Delikátní najezzlá instrumentace se sráží s drze přisprostlým frázováním dvou MC´s a považte,ono to funguje!Kapela vydala svoje debutové album EMIGRANT na konci roku 2004 pro značku Escape/EMI.

Členové Bow Wawe

Bow Wave izz:
Bicí: Kotvička
Kytara: Hans
Basa: Chochi
Klávesy: Jéňa
Rapping: Emsa a Blážin
Záda kryje: DJ At Work

Bow Wave, která se výrazně liší od souborů podobného založení. Nejenže hraje na živo a zatraceně dobře, ale co víc, odvážně vystupuje z okovů textařského tradicionalismu a doplňuje bílé místo v hip hopové lyrice svým osobitým textařským stylem: "To že nepoužívám pár dávno vyschlejch námětů a pět set základních slov je spíše výhodou, prázdnou bílou zdí, před kterou teď stojím a mám sakra plnej batoh sprejů" (samozřejmě obrazně), tvrdí Emsa, jeden z raperů kapely.


Můžete se nějak obšírněji představit ?
Jéňa: V současný podobě hrajem rok a půl, ale Bow Wave v různých podobách působí už šestým rokem. Dříve jsme hráli takovej gulášek funku, acid jazzu, hip hopu a breakbeatu. S příchodem rapperů bylo jasno kam to půjde dál. A tak prostě hipa hopa.

Emsa: Tak nějak, potkala se sehraná kapelka a rappeři se zajímavym textovým základem, už první zkouškou bylo jasný, že to bude svým způsobem úlet.
Bow Wave izz:
vinyl: :d.j. at work:
bitzý: Kotvička:
bass: Choché:
klávesky: Jéna: (nebo YennYahh alias Jeck Jack)
kejtra:há á en zet hanz:
okál: Blayín: ( Michal lůzr Bláha)
okál texty: :EMSA:

Vaše texty se oproti jiným kapelám netváří příliš chytře, nepřinášejí závažné sdělení. Jsou pro vás texty jen podružným doprovodem muziky ?
Emsa: Určitě ne, texty tvoří příběh, kterej doprovází soundtrack, alespoň tak to vidim já, to že neřešíme problémy Dolní sněmovny značí potřebu spíše se pobavit, zahulit, pokecat, no nářez.

Co jiného pro vás texty znamenají ? Proč jimi nechcete sdělovat nic důležitého?
Emsa: Texty jsou pro mě jsou trochou do mlýna, jenž zove se B.W.. Přenáším své pocity a zážitky nenásilnou formou na ostatní, v každým textu jsou rance dvoj i vícesmyslů, které ve mně zanechaly svým způsobem určitou stopu.

Vaše texty jsou na první poslech velice nadlehčené a jemné. Byl to záměr, chtěli jste vytvořit alternativu vůči české textařské klasice: joint, battle rýmy, reprezent atd. ?
Emsa: Záměr to nebyl, takovej je prostě náš lázenskej život. Navíc čeština je nádhernej jazyk, a to že nepoužívám pár dávno vyschlejch námětů a pět set základních slov je spíše výhodou, prázdnou bílou zdí, před kterou teď stojím a mám sakra plnej batoh sprejů (samozřejmě obrazně).

Na vašem cd jste si přizvali ke spolupráci řadu hostů, kteří vaši muziku posunuli dále. Neuvažujete s nimi o dlouhodobější spolupráci?
Jéňa: Na "Sami-Z-Datu" jsou oproti pódiové variantě pouze dva nástroje navíc, pozoun a ságo. Pár koncertů si s námi dá Milan Krajíc, ale nastálo sním samozřejmě počítat nemůžeme.
Emsa: Samozřejmě třeba ságo nemohlo chybět, určitě do budoucna opět nějací budou.

Hrajete živě, což je v českém hh velice netradiční postup. Uvažujete o zapojení technických prostředků (počítače, samplery atd.) do vaší tvorby?
Jéňa: V nejbližší době dojde k zapojení sampleru, ale nijak zásadním způsobem to projev naší kapely neovlivní. Chci ho používat jen ke zkvalitnění zvukový banky než k doplnění rytmiky.

Jak zkoušíte? U sedmičlenné kapely to musí být oříšek.
Emsa: Tak vostrý to zas není, každej v kapele je individualita, která reaguje po svém na určitej motiv a každej pochopí, kde je hranice hiphůpku a kdy to bere čáru někam jinam. Ostatně, hrajem naživo, a tak výlet napříč styly nevadí nikomu. Slezem se na farmě u Franze Josefa a jamujem do tmy, nic víc, nic míň.

Vaše CD můžeme vnímat jako minialbum. Máte v úmyslu v bližší době natočit celou desku?
Jéňa: Sami-Z-Dat je jakési demo. Album? Nevím jestli v bližší době, ale určitě jo, máme co hrát a máme co říct.
Emsa: Ani ne tak minialbum jako spíš demo. Ale to už je teď fuk. Vězte ale lidičky, že až bude regulerní album, všichni to poznáme. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.